Skip to content
Sale!

Moët & Chandon Brut Impérial 750ml

3490 ден

Moët Impérial е најиконичниот шампањ од производителот Moët & Chandon.

Создаден во 1869 година, тој го отелотворува уникатниот стил на Moët & Chandon, оној што се одликува со светло овошје, заводливо непце и елегантна зрелост.

Вкус: Мирисот е прецизен, чист и рафиниран. Се развива во букет исполнет со белешки од бела праска и егзотично овошје, проследено со цветни и ботанички мириси и зачинета, послатка завршница. Благодатното непце е истовремено едноставно и сложено, со елегантен, чист вкус што води во долга, слабо сложена завршница, изразена со прицврстување, освежувачки ноти на караница и грејпфрут и нане.

Разновидност на грозје: блитва., Пино Ноар

Земја на потекло: Франција

Волумен на алкохол [% AbV]: 12

Состојки: сорти грозје: 38% Пино Ноар, 34% Пино Меуниер, 25% Шардоне, конзерванс сулфур диоксид (E220).

Алергени: Содржи сулфити

Информации за производителот: MHCS, Avenue de Champagne 9,51207 Epernay, FR

Предупредувања: Ве молиме, пијте одговорно

Информации за исхраната: на 100 ml

Енергија 322 kJ / 77 kcal

Маснотии 0 гр

Јаглехидрати 1,6 гр

Протеини 0 гр