Skip to content
Sale!

Hennessy James 40% 1L

9990 ден

Со оваа креација, Куќата Хенеси тргна да му оддаде почит на еден од историските фигури на семејството, Џејмс Хенеси, кој освоил нови територии и се трудел да го шири успехот на Хенеси многу подалеку од кејовите на Коњак.

Во новата мешавина што го носи неговото име, Maison’s Master Blender замисли елегантен и современ нов коњак, кој полека ги ослободува своите ноти.

Боја: Прекрасните нијанси на килибар се испреплетени со нежни розови и бронзени нијанси.

Мирис: Предлозите за благ тутун и лесни чадови се комбинираат суптилно со тост ароми. Забелешките од печени бадеми се мешаат и се спојуваат со ванилата од Мадагаскар за да создадат меки и нежно парфимирани ноти.

Непце: Носот го следи непцето на елеганција и воздржаност, засилено со посвежи вкусови кои потсетуваат на кајсија, потоа на ф’стаци и праска со крв.

Земја на потекло: Франција

Волумен на алкохол [% AbV]: 40

Состојки: Грозје од коњак, изгорен шеќер. со колорант

Информации за производителот: Jas Hennessy & Co, Rue de la Richonne 20020,16101 Cognac Cedex, FR

Предупредувања: Пијте одговорно

Нутриционистички информации: на 100 ml

Енергија 955 kJ / 228 kcal

Маснотии 0 гр 0 гр

Јаглехидрати 1,9 гр

Шеќер  0,9 гр

Протеини 0 гр Сол 0 гр