Skip to content

Famous Grouse 40% 1L

950 ден

Мазен и совршено избалансиран.

Нашата мешавина од слад лежи подолго за мазност и се филтрира на повисока температура за збогатување на вкусот.

Секое буре се забива пред да се измеша за да се обезбеди највисок квалитет и конзистентност од серија во серија.

Бескомпромисна посветеност на мајсторството на мешавината и уникатната инвестиција во квалитетот на дрвото е една од причините зошто The Famous Grouse е омиленото виски на Шкотска повеќе од 30 години.

Available on backorder

Категорија Tag:

Вкус: Задоволство кое не е второ, пријатно и наградувано. Доби двојна чест во 2004 година, и како главна состојка во коктелот на годината и како добитник на златниот медал во International Spirit Challenge.

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: подготвена вода за пиење, дестилати од старо зрно виски, старо дестилати со слад од виски, шеќерна боја за храна (E150a) со боја

Печат на квалитет: златно бистра и светла: бојата е показател за исклучителната течност во внатрешноста: задоволувачки слад како Macallan и Highland Park во комбинација со виски со фино зрнести зрна. На носот има даб и шери, со нота на цитрус. На непцето, тој е зрел, лесен и полн со светли плодови од Speyside, со чиста, средно сува завршница.

Информации за производителот: Edrington Group Limited,Queen Street 100,G1 3DN Glasgow, Scotland,GB

Предупредувања: Ве молиме уживајте одговорно

Информации за исхрана: на 100 ml

Енергија 925 kJ / 221 kcal

Масти 0 гр

Јаглехидрати од кои

Шеќер 0 гр

Протеини 0 гр

Сол 0 гр