Skip to content

Jameson Triple Triple 40% 1L

1990 ден

Секогаш три пати дестилиран, сега три пати зреан во буре со што постига дополнителна мазност.

Созреана во буре од цреша, бурбонско буре и буре од Малага, давајќи суптилна сладост и дополнителна мазност.

 

Категорија

Вкус: Првични овошни ноти на слатка круша што се развиваат во лута кора од цитрус со темни плодови во позадина. Американскиот даб додава богат придонес за зачини од дрво заедно со слатки ноти од ванила, чоколадо и тост даб. Навестувањата од цимет и каранфилче деликатно функционираат во рамнотежа со влијанието на слаткото буре со вино од Малага. Вкусот е претрупан, со слатки плодови од овоштарник и лесни нијанси на црни рибизли, сливи и суво грозје. Зачините полека се зголемуваат и додаваат длабочина со примеси на каранфилче и црн пипер, слоевит врз дабовите танини, додавајќи темно чоколадо и сладок корен. Заостанато завршување, со зачините полека избледуваат за да се откријат плодовите и дабот.

Земја на потекло: Ирска

Волумен на алкохол [% AbV]: 40

Состојки: Дестилат со виски, вода, обоен во шеќер (Е 150а). со колорант

Информации за производителот: Ирски дестилатори IDL, Симонскур куќа, Симонскур пат, 4 Даблин, ИЕ

Предупредувања: Пијте одговорно

Нутриционистички нформации: на 100 ml

Енергија 928 kJ / 222 kcal

Mаснотии 0 гр

Јаглехидрати 0 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр