Skip to content

Louis XIII Cognac 40% 700ml

216000 ден


Времето, за LOUIS XIII, се мери на најголемата скала. 
Чудесниот кристален декантер што го носи името денес ја должи својата инспирација на скромната колба што била изгубена на француското бојно поле пред повеќе од четири века. Тоа е извонредно парче за славење на најголемите моменти во животот. Секој декантер е поединечно нумериран.
Категорија
Вкус: 100% коњак Гранде Шампањ. Мешавина од 1200 различни eaux de vie одлежени до 100 години во стари буриња наречени Tierçons. Дарежлива и топла боја на махагони. Интензивен прв нос испорачан од тирсон, втор впечаток направен од нежни и цветни ноти, целосен трет нос, покриен со зачинети тонови како ѓумбир и морско оревче. Огномет на ароми, со финиш од еден час на непцето.

Земја на потекло: Франција

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состав: Вински дестилат „eau-de-vie de cognac“, вода, алкохол.

Информации за производителот: E. Remy Martin & Cо, Rue de la Societe Vinicole 20,16100 Cognac Cedex, FR

Предупредувања: Ве молиме пијте одговорно. Не консумирајте доколку сте бремени.

Информации за исхрана:на 100 мл
Енергија   934 kJ /  223,41 kcal
Масти   0 гр
Јаглехидрати   6 гр
Протеини   0 g