Skip to content
Sale!

Blue Moon 5.4% 24x330ml

1590 ден

Blue Moon® е уникатно освежително Белгиско пиво добиено од пченица, но произведено во САД во Blue Moon Brewing Company®.

Blue Moon е број 1 крафт пиво во САД.

Благодарноста за креативниот процес и страста за подготовка ни овозможуваат во Blue Moon Brewing Company® да понудиме добредојден пресврт на вкус во нашите пива во кои секој може да ужива.

Категорија

Прво создадено во 1995 година, Blue Moon е број 1 крафт пиво во САД.

Откако се врати од завршување на неговиот докторски студии во пиво во Белгија, нашиот основач Кит Вила сакаше да создаде освежувачки пресврт на класичен пивски стил.

Во 1995 година, надвор од пиварницата „Сандлот“ на бејзбол стадионот „Колорадо Роки“, Кит приготви пиво од пченица од Белгија, користејќи кора од портокал за да постигне суптилна сладост на палетата.

Ова е нефилтрирано пиво – седиментот е вообичаен

Процент на алкохол 5,4% АВV

Нефилтриран за длабочина на вкус – ќе има заматен изглед, приготвено на температура со кора од портокал и коријандер 

Големина на пакување: 330 мл


Информации за алергија Содржи јачмен, пченица и овес

Тип на складирање Амбиентален

Складирање Чувајте на ладно место.