Skip to content

Monkey Shoulder 40% 700ml

1890 ден

Воведување нов стил на виски. Инспириран од нашите мажи кои рачно го обработуваат јачменот и сладот, исто како што тоа се правело со векови, Monkey Shoulder е помешан од три од најдобрите сладови на Спејсајд, кои зреат во бурбонските буриња.

Секоја серија е направена со користење на само 27 буриња внимателно избрани од нашиот мајстор за слад, Брајан Кинсман. За разлика од традиционалните мешавини, Monkey Shoulder  е направено од виски од 100% слад што резултира со исклучителна креација.

Категорија Tag:

Вкус: Мирис: Деликатни цветни ноти испреплетени со луто цитрусно портокалово и меко свежо овошје (праска и кајсии). Совети за мед и зачинет даб со богата сладост од ванила

Вкус: Прекрасно слатка и богата ванила. Кафеав шеќер и кремасто кафе балансирано со дабови ноти и само навестување на зачин

Финиш: Исклучително мазно со долготрајна сладост

Виски регион: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: Вистински дестилат од слад, подготвена вода, боја – шеќерна боја (E150a) со боја

Информации за производителот: William Grant & Sons Distillers Limited, Dufftown, Banffshire, AB55 4BB Dufftown, Banffshire, Scotland, GB

Предупредувања: Пијте одговорно.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 921 kJ / 220 kcal

Маснотии  0 g 

Јаглехидрати 0 гр

Шеќер <0,1 гр <0,1 g

Протеини 0 гр

Сол 0 гр