Skip to content

Proper Twelve 40% 700ml

1600 ден

Proper Twelve’s Triple Distilled Irish Whisky е ултра мазна мешавина од златно зрно и еден слад со ноти на ванила, мед и тост дрво за богата сложеност.

Основачот, Конор Мек Грегор, и неговото соседство Крумлин, Даблин 12. Тоа го отелотворува нивниот заеднички дух на братство, лојалност и напорна работа.

Како што вели Конор, тоа е правилно ирско виски и 12 е мојот роден град.

Категорија

Лансиран во 2018 година, Proper No. Twelve е мешано ирско виски произведено од поранешниот шампион на UFC во лесна и перо категорија, Конор Мек Грегор.

Изработен со помош на поранешниот менаџер на дестилеријата Bushmills, Дејвид Елдер, овој израз е тројно дестилиран во една од најстарите ирски дестилерии и созрева во поранешни буриња од бурбон пред да се флашира на 40% abv.

Соодветниот број дванаесет е именуван во знак на почит на родниот град на Мек Грегор, Крамлин, кој се наоѓа во областа Даблин 12. Носот има мешунка од ванила, цветен јачмен и дрвени ноти. Непцето носи овошно јаболко и мед, проследено со удар бел пипер. Финишот носи тост дабова топлина со малку мека карамела.

Земја на потекло: Ирска

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Информации за производителот: The Old Bushmills Distilery, Ireland

Предупредувања: Пијте одговорно, жените не треба да пијат кога се бремени итн.

Нутриционистички информации: на 100 ml

Енергија 921 kJ / 220 kcal

Маснотии 0 g 0 гр

Јаглехидрати 0,1 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр