Skip to content

Tullamore Dew Crock 40% 700ml

2350 ден

Специјално креираниот керамички сад е запечатен со плута и доаѓа со сопствен порцелански затворач.

Еден од најдобрите ирски виски, Tullamore Dew за прв пат беше дестилиран во 1829 година во малиот град Туламор во округот Офали во срцето на Ирска.

Името потекнува од иницијалите на претходниот сопственик, Даниел Е. Вилијамс – Д.Е.В.

Out of stock

Категорија Tags: ,

Мирис: Зачинет, агруми со сладоледни ноти и јагленисани подтонови.

Вкус: мек, путер, заоблен.

Завршна нота: Мазно и средно долга нота.

Регион на виски: Ирска

Земја на потекло: Ирска

Волумен на алкохол [% AbV]: 40

Состојки: Деминерализирана вода, мешан ирски виски. со колорант

Информации за производителот: William Grant & Sons Irish Brands Ltd, Iveagh Court, Harcourt Road Block D, 2 Dublin, IE

Предупредувања: Пијте одговорно.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 920,5 kJ / 220 kcal

Маснотии 0 гр

Јаглехидрати <0,1 гр

Шеќер <0,1 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр