Skip to content
Sale!

Dimple Golden Selection 40% 0.7L

1690 ден

Вискито Хаиг е најстарото од сите Шкотски вискија, па дури може да биде и најстарото виски во светот.

Првпат бил дестилиран од Џон Хајг во Камеронбриџ Шкотска во 1824 година. Од овие скромни почетоци, Вискито Хаиг брзо стана едно од најуспешните и најпопуларните шкотски виски во светот.

Димпл, дел од семејството Хаиг, го доби името по уникатната форма на шишето Димпл.

 

Земја на потекло: Шкотска

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: Вистински дестилат од зрно и слад, подготвена вода, боја – шеќерна боја (Е150а). со боја

Печат на квалитет: Светски награди за виски 2012 – Master International Spirits Challenge 2012 – Сребро

Информации за производителот: John Walker & Sons, Lochside Way 5, EH12 9DT Edinburgh, GB

Предупредувања: Пијте одговорно

Нутриционистички нформации: на 100 ml

Енергија 919 kJ / 222 kcal

Маснотии 0 гр

Јаглехидрати 0 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр