Skip to content
Sale!

Glenfiddich 12 YO 40% 700ml

2190 ден

Glenfiddich, преведено од Галски значи “долина на елените”, потекнува од Дафтаун кој се наоѓа во регионот Спејсајд, од каде што доаѓаат најдобрите малт вискија на светот.

Традиционален стил на Гленфидич, нашите овошни вкусови со потпис станаа поинтензивни сушени плодови во текот на 12 години, но со малку сладост од кафеав шеќер добиен од бурињата во кои зрее.

Мирис: Длабок и богат со наздравени дабови ноти. Инфузија со луксузно мрсно суво овошје, кајсии и навестувања на кристализиран ѓумбир.

Вкус: Слоевита сложеност со живописна врвна нота на сладост и јагленосан даб. Вкусот со текот на времето се открива скриени длабочини на зачини, карамелизиран шеќер Демерара, наздравени бадеми и само нотка на лист тутун.

Регион на виски: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Волумен на алкохол [% AbV]: 43

Состојки: подготвена вода за пиење, стара дестилат од пченка и слад, боја на шеќер во храна (E150a). со колорант

Печат на квалитетот: Гленфидич – најнаградуваниот виски на световите

Информации за производителот: Вилијам Грант и Сонс Лимитид Дестилерија Гленфидих, AB55 4DH Дафтаун, Банфшир, ГБ

Предупредувања: Уживајте одговорно

Информации за исхраната: на 100 ml

Енергија 988 kJ / 236 kcal

Маснотии 0 гр 0 гр

Јаглехидрати <0,1 гр

Шеќер <0,1 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр