Skip to content

Glenfiddich Grand Cru 23 YO 43% 700ml

17990 ден

Glenfiddich Grand Cru 23-годишниот малт е најновиот израз од најнаградуваниот малт во светот.

Овој ексклузивен израз на Glenfiddich е созреан веќе 23 години во американски и европски дабови буриња и елегантно доработен во ретки француски куве буриња.

Најдобрите вкусови од Шкотска и Франција се споени заедно преку уметноста на експериментирање, што резултира со извонредно искуство за пиење.

 

Категорија

Вкус: На носот ова виски има ноти на цвет од јаболко, свежо печен леб и захаросан лимон. Вкусовите на богатиот даб од ванила се проследени со сладок бриош, сандалово дрво, шербет од круша и ноти од бело грозје.

Финишот е долг, раскошен и сладок. Состав:

Регион на виски: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Волумен на алкохол [% AbV]: 43

Состојки: Деминерализирана вода за да се добие конечен волумен <0,1% Спирит Карамел E150a доколку е потребно

Печат на квалитетот: Гленфидич – најнаградуваниот виски на светот

Информации за производителот: Вилијам Грант и Сонс Лимитид Дестилерија Гленфидих, AB55 4DH Дафтаун, Банфшир, ГБ

Предупредувања: Уживајте одговорно

Информации за исхраната: на 100 ml

Енергија 988 kJ / 236 kcal

Маснотии 0 гр 0 гр

Јаглехидрати <0,1 гр

Шеќер <0,1 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр