Skip to content

Jack Daniel’s Legacy No.1 43% 700ml

1950 ден

Џек Даниел е познат по тоа што е добро изработено, мазно сипин „Тенеси виски“. На крајот на краиштата, нема да издржите повеќе од 150 години ако не сте квалитетен производ.

Попатно станавме познати и по нешто друго: нашата икона црно-бела етикета. Но, она што луѓето можеби не го знаат е дека историјата на нашата етикета не била секогаш толку црно-бела.

Некое време пред 1904 година, нашите шишиња беа прилично неочекувана нијанса на зелена боја со привлечна златна облога. И колку и да изгледа необично, тоа е само една од многуте етикети во минатото на Old No. 7.

Мора да бидете трпеливи за да направите виски, а се чини дека Џек одвои време да слета на испробаната и вистинска црна етикета што ја знаеме денес. Ова е прво во нашата серија на шишиња за наследство.

Секоја дистилерија ќе ја слави уникатната, малку мистериозна историја на Стариот бр. 7.

 

Категорија Tags: ,

Земја на потекло: САД

Волумен на алкохол [% AbV]: 43

Состојки: подготвена изворска вода, пченка на база на алкохол, ‘рж и слад од јачмен

Алергени: Не содржи алергени.

Информации за производителот: Дестилерија Jackек Даниел, автопат Lynchburg 280,37352 Lynchburg, САД

Предупредувања: Пијте одговорно.

Услови за чување: Да се ​​чува на ладно и суво место.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 916kJ / 219kcal

Mаснотии 0 гр

Јаглехидрати  0 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр

Тежина 1 kg