Skip to content

Macallan Triple Cask 12YO 40% 700ml

4250 ден

Macallan Triple Cask 12 години стар е дел од нашата палета Triple Cask која се венчава со класичниот стил на Macallan и непогрешливата сладост на бурињата на Европскиот и Американскиот даб, како и бурињата во кои веќе е зреен бурбон.

Ова е неповторвлива комбинација на дабови буриња кои дава посебен мазен вкус и деликатен карактер на малт со вкус на цитрус, цитрус и млад даб.

Available on backorder

Боја: Rich Straw

Мирис: Комплексен, со ноти на ванила, диња и кора од лимон

Палат: Средно балансиран лимон и цитрус, избалансирани со ванила и финиш на лешник.

Финиш: Дабот се задржува, топло, слатко и суши.

Виски регион: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: дестилат од виски, припејд вода за пиење, боја на шеќер (Е 150а).

Алергени: Не содржи алергени.

Информации за производителот: The Macallan Distillers Ltd, Easter Elchies, AB38 9RX Craigellachie, Banffshire, GB

Предупредувања: Пијте одговорно.

Услови за складирање: Да се чува на ладно и суво место.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 925 kJ / 221 kcal

Маснотии 0 гр

Јаглехидрати 0 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр