Skip to content

Bruichladdich The Classic Laddie 50% 700ml

3490 ден

Основата за нашата Класична Леди не е рецепт поставен во камен, туку филозофија за дестилација.

Ние немаме интерес за конзистентност или униформност, наместо тоа, од година во година, разновидноста и потеклото на нашиот јачмен го обликува нашиот дух, и поголем број на буриња се извори за да го развијат збирот на вкусови во нашето складиште. Секоја серија на Classic Laddie, по природа, ќе биде уникатна и суптилно различна, но на крајот на краиштата, нашиот главен дестилатор е тој што го избира овој состав на нашите најдобри вискија, за да го прикаже класичниот, цветен и елегантен стил на куќа „Бруихладич“.

КАРАКТЕР – Мазен како камчиња во базен. Чисто е, свежо и живо и со даб и со жито во совршена хармонија.

БОЈА – Сончева светлина на полињата со рано лето јачмен.

МИРИС – Букетот е брилијантен. Отворање со јачмен шеќер и навестување на нане пред да водите во најубавите ноти на свежо исечени диви цвеќиња; путер, маргаритка, ливадска, мирта, јаглика и цвет од цреша. Чистотата на духот е извонредна. Како што минуваат секундите, с ar повеќе ароми се креваат од чашата, мали зефири од вретено и морски розови потсетувајќи дека овој дух е созреан исклучиво од морето. По некои четири или пет минути и со додавање на малку вода, карамелизирани плодови се оддалечуваат на местото на настанот; капки лимон и мед, мандарина и таблета.

ПАЛАТ – Влезот на непцето е толку рафиниран и освежувачки, слаткиот даб и јачменот што пристигнуваат заедно, испраќаат вкусови во занес. Плодовите од дестилација навлегуваат на атлантскиот ветер и се појавуваат на јазикот како меурчиња од шампањ. Комбинација од зрело зелено овошје, кафеав шеќер и сладок слад доведуваат до затворање. Вкус назад во времето, сознание дека не сите сладчиња се еднакви и за да постигнете апсолутен оптимал, мора да користите јачмен произведен во Шкотска. Направете го овој репер за сите други што ќе ги сретнете на вашето патување низ шкотските фотографии.

ФИНИШ – Незаборавно! Најдобро се ужива во добро друштво, едноставно не сакате вечерта да заврши. Тоа носи топлина во срцето и душата. Часовникот забавува и грижите за утре исчезнуваат во зората. Расположение – удобност! Опуштено, уживајќи во духот во чашата и смеата од приказните што често се раскажуваат, но никогаш не се изморија од слушање.

Виски регион: Islay

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 50

Состојки: Вода, јачмен, квасец.

Информации за производителот: Bruichladdich Distillery Company Limited Isle of Islay ,, PA49 7UN Argyll, GB

Предупредувања: Пијте одговорно.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 921 kJ / 331 kcal

Маснотии <0 g

Јаглехидрати <0 g

Протеин <0 g