Skip to content

Glenfiddich 21YO Reserva Rum Cask 43.2% 700ml

15990 ден

Glenfiddich 21 годишен сингл малт во специјална верзија RISERVA RUM CASK со специјален процент на алкохол од 43.2%.

Созреан во дистилеријата на Гленфидиќ во Шкотска, во буриња од американски даб, и финиширано зреење во буриња во кои претходно се зреел рум, дава посебна боја и уникатен егзотичен вкус, пренесен од шеќерните ноти на румот.

Вкус: На носот ова виски има ноти на цвет од јаболко, свежо печен леб и захаросан лимон. Вкусовите на богатиот даб од ванила се проследени со сладок бриош, сандалово дрво, шербет од круша и ноти од бело грозје.

Финишот е долг, раскошен и сладок. Состав:

Регион на виски: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Волумен на алкохол [% AbV]: 43.2

Состојки: Деминерализирана вода за да се добие конечен волумен <0,1% Спирит Карамел E150a доколку е потребно

Печат на квалитетот: Гленфидич – најнаградуваниот виски на светот

Информации за производителот: Вилијам Грант и Сонс Лимитид Дестилерија Гленфидих, AB55 4DH Дафтаун, Банфшир, ГБ

Предупредувања: Уживајте одговорно

Информации за исхраната: на 100 ml

Енергија 988 kJ / 236 kcal

Маснотии 0 гр 0 гр

Јаглехидрати <0,1 гр

Шеќер <0,1 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр