Skip to content

Tomatin Legacy 43% 700ml

1950 ден

Кога дестилеријата Томатин беше основана во 1897 година, изолираниот и идиличен амбиент на Томатин беше речиси совршен.

Сепак, немаше локална работна сила а локалните жители биле расфрлани овчари и сточари. Компанијата започна проект за изградба за да ја прими својата работна сила.

Оттогаш дестилеријата е во срцето на заедницата и заедницата во срцето на дестилеријата.

Ова наследство продолжи и Томатин останува една од ретките дестилерии што обезбедува дом за своите посветени занаетчии.

Оваа едиција е посветена на наследството кое Томатин го има и го вреднува.

Available on backorder

Вкус: Аромите на јаболка и круши задушени со ванила се развиваат во подлабоки вкусови на темно овошје, нежно избалансирани со ѓумбир и цимет за слатка зачинета завршница. Лесен, нежен и пристапен, привлечен за многу потрошувачи.

Виски регион: Хајлендс

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: Деминерализирана вода, исправен етил алкохол од јачменов слад. со боја

Информации за производителот: The Tomatin Distillery Co Ltd,Tomatin,IV13 7YT Tomatin,GB

Предупредувања: Пијте одговорно, жените не треба да пијат кога се бремени итн.

Нутриционистички информации: на 100 ml

Енергија 921 kJ / 220 kcal

Маснотии 0 g 0 гр

Јаглехидрати 0,1 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр