Skip to content

Tomatin 8 YO 40% 1L

1950 ден

Томатин е најголемиот производител на виски во Хајлендс, Шкотска, со производство на над 5 милиони литри сингл малт виски годишно.

Томатин 8 години стар сингл малт виски е сладок и овошен, созреан во буриња од шери бурбон и екс олоросо буриња.

Аромите на јаболка и круши задушени со ванила се развиваат во подлабоки вкусови на темно овошје, нежно избалансирани со ѓумбир и цимет за слатка зачинета завршница. Лесен, нежен и пристапен, привлечен за многу потрошувачи.

Ексклузивно патување,

Вкус: Аромите на печени јаболка и круши засладени со ванила се развиваат во подлабоки темни вкусови на овошје, нежно избалансирани со ѓумбир и цимет за слатка и зачинета завршница.

Виски регион: Хајлендс

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: Деминерализирана вода, исправен етил алкохол од јачменов слад. со боја

Информации за производителот: The Tomatin Distillery Co Ltd,Tomatin,IV13 7YT Tomatin,GB

Предупредувања: Пијте одговорно, жените не треба да пијат кога се бремени итн.

Нутриционистички информации: на 100 ml

Енергија 921 kJ / 220 kcal

Маснотии 0 g 0 гр

Јаглехидрати 0,1 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр