Skip to content

Glenmorangie 10YO 40% 700ml

2290 ден

Оригиналниот израз на нашиот елегантен, цветен дух и вистинскиот рбет на опсегот на Гленморанџи.

Десет години стар еден слад, Glenmorangie Original е произведен така што се оженил со нежниот дух што излегува од највисоките фотографии во Шкотска со први и второ пополнети американски бели дабови екс бурбонски буриња.

Победник на повеќе награди, освојувајќи ги најдобрите од најдобрите награди.

Категорија

Вкус: На носот, мирисот на агруми и зрели праски е омекнат од аромата на ванила. Белешките на ванила се појавуваат најпрво на јазикот пред да се размијат по должината на непцето, носејќи наплив на цветни плодности. Завршувањето е чисто и смирувачко со навестување на портокал и праска.

Регион на виски: Хајленд

Земја на потекло: Велика Британија

Волумен на алкохол [% AbV]: 40

Состојки: Вода, слад јачмен, квасец. со колорант

Информации за производителот: Macdonald & Muir Limited The Cube, Leith Street 45, EH1 3AT Leith Street, Edinburgh, GB

Предупредувања: Пијте одговорно

Нутриционистички информации: на 100 ml

Енергија 640,86 kJ / 153 kcal

Маснотии 0 гр 0 гр

Јаглехидрати од кои

Шеќер 0 гр 0,8 гр

Протеини 0 гр

Сол 0 гр