Skip to content

Singleton of Dufftown Malt Master’s 40% 700ml

1990 ден

Синглтон од Дафтаун се дестилира во дестилеријата Дафтаун во Спејсајд, срцето на производството на виски од слад во Шкотска.

Вискито е дестилирано во дестилеријата од 1896 година и од ферментација до дестилација правиме се од себе за да се осигураме дека секоја капка виски е со највисок квалитет.

Синглтон од Дафтаун има арома на пржени јаткасти плодови со богато овошје, со навестувања на црна рибизла, кафеав шеќер и кафе на непцето – пред елегантно сушење и крцкава завршница.

Синглтон од Дафтаун на 12 -годишна возраст има профил на вкус обожаван кај новите уживатели на виски поради неговиот мазен, богат, достапен вкус.

Вкус: Пристапен и богат. Доминираат прво полираното дрво и ореви (наздравен лешник), а потоа преовладуваат задушени овошја (печени јаболка), сушено овошје (слатки урми) и мек кафеав шеќер. Моси даб исто така, по некое време.

Со вода, се развива посладок, подиректен карактер на Speyside (капки од чиста круша!). Чисто и густо. По некое време, топли, суви, ароми, струготини со моливи или стапчиња за кибрит.

Виски регион: Спејсајд

Земја на потекло: Велика Британија

Алкохол по волумен [% AbV]: 40

Состојки: Вода (59,9%), алкохол (40,0%), карамела (0,1%) со боја

Информации за производителот: Singleton Distillery A832, Muir of Ord IV6 7UJ, Обединето Кралство

Предупредувања: Пијте одговорно.

Услови за складирање: Да се чува на ладно и суво место.

Нутриционистички информации: на 100 ml Енергија 925 kJ / 221 kcal

Маснотии 0 гр

Јаглехидрати 0 гр

Шеќер 0 гр 

Протеини 0 гр

Сол 0 гр